Deplasman Nedir?

31 Eki 2013


Uzun zamandır post atmamanın veya atamamanın gazıyla başlayalım bu yazıya. Takımı değilde yaklaşık 1 sene maç izlememiş, ilk iç saha maçında içindeki enerjiyi fazlasıyla atmış takım taraftarlarını yazalım biraz hüzün, biraz şaşkınlık, çokça sevinçle.

Kimileri için delilik, kimileri için para dağıtmaktan başka birşey olmayan deplasmanlar, taraftarlar için aslında çok şey ifade eder. Haftalar öncesinden  "oğlum şu deplasmana güzel olur, bu deplasmana sağlam gidelim" gibisinden dönmeye başlar konuşmalar. Hesap yapılır, okullar ayarlanır, otobüsler Ankaragüçlüler için zor da olsa bulunur. Çıkışmayan para varsa önemli değildir. Yola çıkarken deplasmanına göre uyarılar da yapılır otobüs içerisinde.

Her taraftarın en büyük isteği o kadar yoldan sonra takımın galip gelmesidir elbetteki. Hüzünlü kısmı ise gittiği deplasmanın yeridir. Yıllarca büyük emekler sarf eden, klişe olacak ama gerçekten aç susuz, 5 parasız gidilen deplasmanları vardır taraftarların. "Şu il kötü bu il iyi" deyip deplasman seçmek akıllarında yoktur, akıllarına birşey takılır ama: "bu takımın burada ne işi var?"

Tuttuğu takım 100 yılı devirmiş, Türkiye'nin çoğu ilini gezmiştir. Fakat halı saha gibi deplasmanlara gitmek biraz koyar taraftara. Portatif tribünler, koltuğu bile olmayan stadlar "nerelere düştük?" diye düşündürür işte. 2000 kişi gideceği yere 200 kişilik yer ayrılınca "ne yapacağız biz oğlum?" sorusu bitirir taraftarı. 2.ligde işler bu şekilde beyler, gelmeyin buralara.

İşin eğlenceli kısmı ise elbetteki deplasman otobüsleridir. Önceden yapılan ayarlamalardan sonra binilir otobüse, çıkılır yola. Binbir kaynak döner, çorbalar içilir. Hayatta içilen en kötü çorba bile deplasman yolunda güzeldir mesela. Takımda yenmişse ertesi gün işyerinde iş arkadaşlarına söylenecekler geçer kafalardan "biriniz de dalga geçsenize"

Bayrampaşa deplasmanı için içimden geçenlerdi birazda bunlar. 151 kişilik deplasmana bizi düşürenlere mi küfür etsek, deplasman seçmeyen taraftarı mı övsek bilemeden yazdım bu yazıyı. Taraftar deplasman seçmez gerçi küfür edecek çok yer var anlaşılan. Bir mani çıkmazsa haftasonu biz de Bayrampaşa deplasmanına doğru yola çıkıyoruz.  Deplasman yapan ve yapacak tüm taraftarlara saygılarla.

"Umuda yolculuk..."

0 yorum:

Yorum Gönder